Botulotoxin

Výsledkem injekce botulotoxinu je omezení činnosti mimického svalstva, vyhlazení vrásek a zabránění vzniku nových nebo alespoň omezení prohlubování stávajících. Jde o nejčastější zákrok v estetické medicíně.

Efekt botulotoxinu

 • Navodí odpočatý a mladistvý vzhled
 • Odstraňuje nebo zmírňuje vrásky
 • Velmi rychlý ambulantní zákrok
 • Opakováním se účinek prodlužuje

Kombinace s dalšími zákroky

 • Výplně kyselinou hyaluronovou
 • Mezoterapie
 • Plazmaterapie
 • Mezonitě

Jak funguje botulotoxin

Botulotoxin je přírodní látka obsahující toxiny, které zabraňují přenosu nervosvalového vzruchu. Injekčně aplikovaný botulotoxin zabrání svalu v jeho smršťování. Sval se uvolní a vrásky se v dané oblasti vyhladí nebo zmírní. 

Kdy je vidět efekt a jak dlouho vydrží

Výsledný efekt je patrný do 2-3 dnů, maximální do 14 dnů, ten pak vydrží 3-6 měsíců. K jeho udržení a prodloužení je doporučeno po uplynutí doby zákrok opakovat. Účinek botulotoxinu není trvalý avšak po opakované aplikaci se vráska již ke své původní hloubce nevrací, i když je účinná látka již vstřebána.

Vhodné kombinace botulotoxinu s dalšími zákroky

Hluboké vrásky obzvlášť na kořeni nosu se často kombinují s výplněmi kyseliny hyaluronové , jelikož samotný botulotoxin je v některých případech nevyhladí dostatečně. Výplň s kyselinou hyaluronovou se aplikuje v malém množství těsně pod vrásku a celkový efekt zesílí. Ztenčenou pokožku, obzvlášť kol očí a po stranách čel lze současně vyrovnat a zpevnit mezonitěmi. Kvalitu pleti může v daném místě podpořit i mezoterapie.

 Lokality ošetřované botulotoxinem

 • Kořen nosu – potlačení zamračeného výrazu. U příliš hluboké vrásky ve středu je častá kombinace s výplněmi kyselinou hyaluronovou
 • Čelo – botulotoxin je účinný ve středu čela, na okrajích může dojit k poklesu svalu, proto je efektivní kombinace s výplněmi nebo mezonitěmi
 • Oční okolí – klasická aplikace ke zmírnění nebo vyhlazení vrásek kol očí
 • Brada – dlouhodobý zlozvyk krčení brady vede k trvalému dolíčkování. Botulotoxin zabrání stahování brady a pomůže jejich vyhlazení
 • Horní ret – velmi jemná aplikace do „kuřáckých vrásek“ vyhladí pokožku nad horním rtem. Častá je rovněž kombinace s výplněmi
 • Žvýkací svaly - aplikace do žvýkacích svalů (musculus masseter) vede k jejich mírnému ochabnutí a zúžení hranatých a širokých tváří.  Obličej získá atraktivnější srdcovitý tvar
 • Neffertiti lifting – aplikace podél dolní čelisti zde lehce vypne pokožku a kontury

Z našeho blogu:

O BCD Clinic

Zeštíhlení dolní čelisti botuloterapií

Ačkoli se ideály krásy mohou u různých kultur lišit, jemný oválný nebo srdcovitý obličej s...

Přečíst více

Lip flip ….jak může    B O T U L O T O X I N    zlepšit váš úsměv

Botulotoxin má nejen úžasné výsledky při ošetření jemných vrásek kol očí a na čele, ale um...

Přečíst více
Odstranění vrásek botulotoxinem a kyselinou hyaluronovou před zákrokem

Odstranění vrásek botulotoxinem a kyselinou hyaluronovou před zákrokem

Odstranění vrásek botulotoxinem a kyselinou hyaluronovou po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem a kyselinou hyaluronovou po zákroku

Fotogalerie

Botulotoxin před a po zákroku Botulotoxin před a po zákroku

Botulotoxin před a po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku

Fotogalerie

Botulotoxin před a po zákroku Botulotoxin před a po zákroku

Botulotoxin před a po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku

Vyhlazení nerovností brady botulotoxinem - před a po zákroku Vyhlazení nerovností brady botulotoxinem - před a po zákroku

Vyhlazení nerovností brady botulotoxinem - před a po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku

Odstranění vrásek botulotoxinem - před a po zákroku

Na co se ptáte

Co se po aplikaci botulotoxinu nesmí dělat

Minimálně 4 hodiny po aplikaci není doporučeno se předklánět  a lehnout si. Naopak v průběhu této doby je vhodné používat mimiku k rovnoměrnému rozprostření  botlutoxinu ve svalu. Případné modřinky vymizí zpravidla do týdne a lze je krýt  make-upem. Návštěva kosmetiky a sporty jsou doporučeny  odložit týden po aplikaci.

Mohu být vůči botulotoxinu odolná?

Ano. Někteří lidé si po časté aplikaci vysokých dávek botulotoxinu nebo po prodělaném botulizmu (otravou botulotoxinem z jídla) mohou začít vytvářet protilátky, které blokují působení botulotoxinu. Proto je další aplikace botulotoxinu doporučena nejdříve za 3 měsíce po předchozí.

Jak působí vrásky a rýhy

Svislé rýhy mezi obočím u kořene nosu  působí  nepřívětivě a nazlobeně. Horizontální vrásky na čele zase vytvářejí ustaraný výraz. Jemné usměvavé vějířky kolem očí se  postupně prohlubují  a přidávají  věk.

Je botulotoxin toxický?

Někteří lidé mají z botulotoxinu obavu. Sice se skutečně jedná o nervový toxin, tedy jed, ten se však aplikuje do těla ve velmi malé koncentraci, která člověka nijak neohrožuje, naopak tak, jak i další látky v malém množství  má lečebné (neurologie, oční lékařství) a estetické účinky.  Jelikož je botulotoxin jednou z nejdéle používaných metod na odstranění vrásek, mnoha studiemi byly vyvráceny obavy  z možných nežádoucích účinků. Ty nejsou o nic větší než u jiných léků a pokud nastanou, nejsou trvalé.

Jaké mohou být nežádoucí účinky po aplikaci botulotoxinu?

Botulotoxin by neměl být použit při u pacientů s nervosvalovými onemocněními (např. myastenia gravis) dále by se aplikace neměla provádět v místech jakékoliv kožní bakteriální či herpetické infekce. Aplikaci může doprovázet zarudnutí v místě vpichu, které mizí do druhého dne, někdy drobné modřinky, které ustupují většinou do týdne až 10 dnů. U velmi malého počtu pacientů může aplikace vyvolat krátkodobou bolest hlavy či příznaky nachlazení.

Aplikaci by měl provádět  zkušený lékař, který se seznámí se zdravotním stavem pacientů a poučí je o možných vedlejších účincích po aplikaci.

zpět

Přijďte na nezávaznou konzultaci

Zavolejte nám

606 048 188

Napište nám